Święta i Festyny

  • Mostra scambio del modernariato in Piazza Signorelli (Wystawa sztuki współczesnej)
  • Colata dei Ceri ( Odlewanie świec)
  • Festa religiosa di Santa Margherita ( Dzień patronki miasta św. Małgorzaty)
  • Matrimonio dei Casali-Salimbeni”
  • Giostra dell’Archidado
  • Tuscan Sun Festival
  • Cortona Mix Festival
  • Sagra della bistecca ( Święto steków)
  • Sagra del Fungo Porcino ( Święto borowików)
  • Mostra antiquaria

Mostra scambio del modernariato” in Piazza Signorelli ? w każdą ostatnią niedzielę miesiąca na Piazza Signorelli odbywa się otwarcie kolejnej wystawy sztuki nowoczesnej. Wystawy prezentowane są w usytuowanym pomiędzy ratuszem a teatrem, Palazzo Casali. Choć fasada budynku pochodzi z XVII wieku, to obiekt postawiony został w czasach średniowiecza przez rodzinę Casali. W XVIII wieku, kiedy bracia Marcello, Filip i Ridolfino Venuti zakładali Akademię Etruską, instytucję mającą zająć się badaniem przeszłości tych ziem i gromadzeniem pamiątek, to właśnie ten budynek wybrali na jej siedzibę. Część pomieszczeń adaptowano na muzea i pomieszczenia badawcze. Bardzo szybko jednak ? sale parterowe w prawej części budynku przeznaczono pod działalność wystawienniczą. Dziś jest tu Galeria Sztuki Współczesnej ze zmieniającymi się co 4 ? tygodnie ekspozycjami.

W piątek i sobotę poprzedzającą Święto Wniebowstąpienia odbywa się Colata dei Ceri czyli odlewanie świec, które następnie ofiarowane zostaną w dniu Święta Wniebowstąpienia w kościele patronki miasta ? w Bazylice św. Małgorzaty. Z uwagi na fakt iż Święto Wniebowstąpienia jest w kościele katolickim świętem ruchomym i od 2004 roku obchodzone jest w 6 niedzielę wielkanocną, to jego termin związany jest z terminem Świąt Wielkanocnych. A zatem każdego roku przypada nieco inaczej, choć jest to czas mniej więcej od połowy maja do końca czerwca. Tradycja odlewania świec i ofiarowywania ich do kościoła sięga 1325 roku, kiedy to zgodnie ze statutem miasta, na mieszkańców nałożono obowiązek ofiarowywania świec dla kościołów św. Marka o wartości 6 pensów i św. Małgorzaty o wartości 4 pensów. Próby ofiarowywania świec wytopionych z gorszego wosku a tym samym o mniejszej wartości były surowo karane. Sam akt ofiarowania świec w Kościele św. Małgorzaty poprzedzony jest procesją mieszkańców zaczynającą się w centrum miasta na Piazza dell Repubblica.

Giostra dell’Archidado, to święto, które odbywa się każdego roku w pierwszą niedzielę po Świecie Wniebowstąpienia. Z uwagi na tzw. ruchomy charakter tego święta – Giostra dell’Archidado ma miejsce miedzy połową maja a końcem czerwca. Impreza odwołuje się do wydarzeń z 1397 roku, a konkretnie do małżeństwo pana z Cortony z patrycjuszką z Sieny. W trakcie odtwarzane jest widowisko teatralne nawiązujące do średniowiecznego obrządku zaślubin. Podobnie jak przed wiekami jest tez ogromny orszak weselny i znamienici goście oferujący nowożeńcom cenne, zgodnie z tradycją dary. Święto Giostra dell’Archidado to też przypomnienie wielkości i chwały średniowiecznej Cortony. Mieszkańcy zwyczajem średniowiecznym biorą udział w licznych turniejach, z których najważniejszy to strzelanie z kuszy. Na ulicach odbywają się parady i tańce ze średniowiecznymi chorągwiami oraz pokazy żonglerów i koncerty muzyki dawnej wykonywane na starych instrumentach. Do Giostra dell’Archidado Cortona przygotowuje się już kilkanaście dni wcześniej. Dekorowane są ulice i place. Przygotowywane są miejsca na średniowieczne jarmarki. W dniu święta większość mieszkańców pojawia się na ulicach w tradycyjnych średniowiecznych strojach. Możemy spotkać przedstawicieli wszystkich stanów. Po ulicach przemieszczają się bogato odziani patrycjusze z małżonkami, mieszczanie a nawet ubodzy chłopi. Są damy, rycerze, władze świeckie i religijne, łucznicy, miotacze flag, kuglarze i artyści z średniowiecznych trup teatralnych. Wszystkie kostiumy wykonane są niezwykle precyzyjnie  W całym mieście panuje atmosfera średniowiecznej Cortony. Ostatnim akcentem jest kolacja w historycznych strojach. Aby w niej uczestniczyć należy mieć nie tylko historyczny strój ale też z dużym wyprzedzeniem zarezerwować sobie miejsce. Ilość bowiem miejsc jest ograniczona a chętnych z każdym rokiem przybywa. Giostra dell’Archidado to  impreza, której jeśli jest się w tym czasie w Toskanii, nie wolno przegapić.

 

Tuscan Festival del Sole to odbywająca się od 2003 roku, w miesiącach letnich impreza, której inicjatorami byli Barrett Wissman, wiolonczelistka Nina Kotova i autorka powieści o Toskanii,  Francis Mayes. Początkowo była to regionalna impreza kulturalna. Bardzo szybko zyskała jednak światową renomę i stała się oczekiwanym wydarzeniem świata artystycznego, zachowując przy tym toskański klimat. W ramach festiwalu odbywają się koncerty z udziałem światowej klasy muzyków, przedstawienia teatralne, wystawy, prezentacje sztuk wizualnych, pokazy filmowe, spotkania z pisarzami. Imprezie towarzyszą degustacje potraw i win z całego świata z udziałem znakomitych kucharzy i baristów, pokazy sztuki kulinarnej w wykonaniu najlepszych włoskich artystów – kucharzy a także prezentacje lokalnej kultury. Zapoczątkowany w Cortonie 'Tuscan Sun Festival?, rozrósł się do takich rozmiarów, że część imprez odbywa się równolegle we Florencji. Niektóre z imprez towarzyszących, jak choćby pokazy wyróżnionych na festiwalach światowych filmów, odbywają się też ze znacznym wyprzedzeniem w jednym z najbardziej renomowanych kino-teatrów we Florencji w Odeonie.

 

Cortona Mix Festival odbywa się w ostatnich dniach lipca i pierwszych dniach sierpnia. Ideą przyświecającą organizatorom jest uzmysłowienie społeczeństwu Toskanii i przebywającym w tym czasie w regionie turystom, ogromnego dorobku światowego dziedzictwa szeroko pojętej kultury. Organizatorzy nie stronią też od paneli naukowych dotyczących socjologicznych rozważań na temat wyjścia sztuki poza przyjęte przez lata schematy oraz zajęć sportowych. Festiwal ma pokazać dziesiątki a nawet setki dróg, którymi może podążyć współczesny, pragnący rozwijać się człowiek. Impreza jest łamaniem dotychczasowych stereotypów w podejściu do sztuki i poszukiwaniem nowych rozwiązań. W trakcie imprezy można obejrzeć znakomite filmy, światowego kina, posłuchać koncertów znakomitej muzyki w różnych gatunkach, a przy okazji spotkać się oko w oko z którymś z wybitnych artystów.

 

Sagra della Bistecca czyli Festiwal steków w 20012 roku odbył się już po raz 53-ci. Jest to największe wydarzenie gastronomiczne w Cortonie. Impreza odbywa się w dniach 14 i 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na terenie ogrodów Parterre. Jest to impreza skierowana do wszystkich miłośników wołowiny Chianina, od kilku wieków związanej z Toskanią. W te dwa dni wszyscy siedzą i jedzą i jedzą i jedzą ogromne wołowe steki. Zarówno bardziej jak i mniej krwiste. Steki przygotowywane są przez znakomitych kucharzy na odkrytym liczącym 14 metrów długości grillu. Pieką się powoli na rozpalonym węglu, gotując jednocześnie w oparach ściekającej krwi. Rytuał pieczenia przebiega zgodnie ze starą toskańską tradycją. Do steków podawane jest wino Chianti DOC. Święto steków jest świętem jedzenia ale służy tez promocji lokalnych produktów jak choćby słynnego sera pecorino z Pienza, salami z Cinta Senese, konfitur i dżemów, wina oraz oliwy z oliwek.

 

Sagra del Fungo Porcino czyli Festiwal borowikowy, to kolejna impreza gastronomiczna. Odbywa się w trzecią niedzielę sierpnia czyli tydzień po Festiwalu steków. Impreza organizowana jest na terenie ogrodów Parterre, a zatem w tym samym miejscu co Festiwal steków. Tym razem mamy okazję do  skosztowania różnych dań sporządzonych z dodatkiem grzybów występujących w okolicznych lasach. W trakcie festiwalu przygotowywane są zarówno tradycyjne jak i wymyślne przekąski, dania główne, zupy, sałatki – słowem wszystko co tylko można przygotować z dodatkiem grzybów lub na ich bazie.  Oczywiście do grzybowych dań serwowane jest doskonałe toskańskie wino.

 

W Cortonie od 1963 roku, tradycyjnie już od 25 sierpnia do 9 września odbywają się targi antyków czyli Mostra antiquaria zwane tu  popularnie Cortonantiquaria. Są to najstarsze targi antyków we Włoszech i jednocześnie jest to jedna z najbardziej prestiżowych antykwarycznych imprez w Europie. W tym czasie do Cortony zjeżdżają kolekcjonerzy sztuki z całego świata. W trakcie trwania targów można kupować lub tylko podziwiać zarówno meble z różnych epok, jak i szlachetne srebra, obrazy bardziej znanych mistrzów i mniej znanych artystów, dywany, wspaniałą porcelanę i oszałamiającą biżuterię. Jeśli się kocha sztukę lub interesuje historią sztuki czy np. historią mody to warto tu zajrzeć choćby tylko dla pooglądania. Targom towarzyszą bowiem liczne wystawy retrospektywne. Były już podróże przez historię obuwia od starych mistrzów do XXI wieku, gdzie zwiedzający mogli nie tylko oglądać prawdziwe dzieła sztuki obuwniczej ale i dowiedzieć się jak poważanymi producentami obuwia byli Etruskowie. Były też wystawy antycznych mebli czy portretów. Każdego roku organizatorzy starają się przygotować coś oryginalnego, czymś zaskoczyć zjeżdżających tu licznie nie tylko kolekcjonerów i turystów ale też antykwariuszy i marszandów. Specjalne wystawy sztuki współczesnej przygotowują też liczne w mieście galerie. Jest to godna polecenia impreza, ale jeśli nie jest się znawcą sztuki to należy bardzo ostrożnie podchodzić do wszelkich zakupów szczególnie popularnych różnych ?antycznych? bibelotów. Od czasu bowiem pojawienia się w Toskanii a szczególnie w Cortonie ogromnej rzeszy amerykańskich turystów, bardzo dużo bibelotów w cudowny sposób zyskało na historycznej wartości. Wśród wielu Amerykanów, których historia państwa liczy raptem 3 wieki, zetknięcie się z kulturą mającą wieków 30 wywołuje taką euforię, że są gotowi zapłacić bardzo wygórowaną cenę, byle tylko mieć coś starego a do tego z tak niezwykle popularnego na całym świecie miasteczka. Czy w tej sytuacji można się dziwić miejscowym artystom, że dla przykładu jedna pochodząca powiedzmy z XV wieku kołatka ?doznała cudownego rozmnożenia? i rozjechała się po świecie w kilkudziesięciu kopiach a jeśli nie kopiach to zbliżonych wersjach? Dotyczy to nie tylko owej przysłowiowej kołatki ale też innych bibelotów a nawet różnych mebli. W wielu antykwariatach można kupić coś z minionych stuleci. Prawda jest jednak taka, że w dziewięćdziesięciu kilku procentach są to zwyczajne podróbki i jakby to nie wystarczyło to dla dodania smaczku należy powiedzieć, że pochodzące ?.skąd? A jakże ? prosto z Chin. Przeciętny Amerykanin nie wie jak wyglądały w XV wieku w Europie sztućce, to dlaczego nie ma wierzyć, że ta łyżka do zupy ma już np. 360 lat? Jak ma poznać, że przed miesiącem wyprodukowano ją w Państwie Środka? Czy należy oburzać się za takie praktyki ? Z jednej strony oczywiście tak. Z drugiej, każdy nie znający się na sztuce turysta powinien się z takimi praktykami liczyć, bo są one ?stare jak świat?, a swój europejski rodowód wywodzą ze sprzedaży relikwii. Gdyby udało się złożyć wszystkie rozprowadzone po świecie relikwie któregoś ze świętych to nagle mogłoby się okazać, że zamiast dwóch miał kilkanaście kończyn o ilościach palców u rąk czy nóg nie wspominając. Dlatego na zakupy warto wybrać się ze znawcą.